![Pizza neaploitańska](https://nolio.pl/www/wp-content/uploads/2020/10/IMG_0499_forsure.blk_-683x1024.jpg)
Pizza neapolitańska
W Neapolu, w XVII wieku, a według niektórych źródeł nawet wcześniej, pizza była jedzeniem dla ubogich, przyrządzanym na ulicach przez tzw. pizzaioli. Jej wyjątkowy smak sprawił, że jej popularność szybko przekroczyła granice ubogich dzielnic Neapolu. W XVIII wieku pizza stała się ulubionym daniem samej królowej Neapolu, Marii Karoliny Habsburg i zaczęto ją piec również na dworze króla Ferdynanda IV.
Nieco później, w 1889 roku, w Neapolu rozpoczęła się historia współczesnej margherity. Stworzył ją znany lokalny pizzaiolo Raffaele Esposito, dla uczczenia królewskiej pary przebywającej w tym czasie na wakacjach w Neapolu.
Król Umberto I i jego żona królowa Małgorzata Sabaudzka (Margherita di Savoia) zostali poczęstowani trzema różnymi pizzami, jednak najbardziej przypadła im do gustu pizza ze składnikami reprezentującymi narodowe barwy Włoch – z pomidorami, serem mozzarella i z bazylią.
Raffaele Esposite zadedykował tę pizzę królowej, nazwał ja Pizza Margherita i tym samym ustanowił znany do dziś standard jej wypieku oraz ustanowił jednoznacznie Neapol jako ojczyznę i światową stolicę pizzy.
Charakterystyka pizzy neapolitańskiej
Cała magia pizzy neapolitańskiej tkwi w oryginalnych, najwyższej jakości składnikach i skrupulatnym przestrzeganiu zasad sztuki wyrobu ciasta. Dlatego jej wytwarzanie jest rzemieślnicze i pracochłonne, wymaga techniki i umiejętności, ale także serca.
Do najbardziej tradycyjnych wariantów pizzy nepolitańskiej zaliczana jest Margherita i Marinara:
- Margherita przyrządzana jest z dodatkiem pomidorów San Marzano, mozzarelli di bufala, oliwy z oliwek i liści świeżej bazylii
- Marinara przyrządzana jest z pomidorami San Marzano, oliwą z oliwek, oregano i czosnkiem.
Wygląd
Pizza neapolitańska jest okrągła, ma średnicę ok. 32, maksymalnie 35 cm i wyrośnięty brzeg o grubości ok. 1-2 cm, który okala środek pizzy o grubości ciasta nie przekraczającej 3-4 mm. Brzeg, przypieczony na kolor złoty, z wierzchu i pod spodem, jest miękki i puszysty. Ciasto jest elastyczne i daje się łatwo złożyć.
Smak i aromat
Pizza napoletana po wyciągnięciu z pieca intensywnie pachnie i smakuje świeżym chlebem. Pomidory i mozzarella dają jej delikatnie kwaskowy zapach. Powinno się także wyraźnie wyczuwać aromat oliwy i czosnku oraz ziół – bazylii i oregano. Smaki świetnie ze sobą harmonizują, są dobrze zbalansowane, a jednocześnie intensywne.
Składniki
Główne składniki na pizzy neapolitańskiej są najwyższej jakości i powinny pochodzić z włoskiego regionu Kampania. Są to:
- soczyste pomidory San Marzano, rosnące na wulkanicznych polach na południe od Wezuwiusza
- kremowa mozzarella di Bufala Campana, wytwarzana z mleka bawolic wypasanych w półdzikich warunkach na bagnach Kampanii
- mąka pszenna, typu 0 lub 00
- oliwa z oliwek extra virgin
![Pizza neapolitańska](https://nolio.pl/www/wp-content/uploads/2020/10/IMG_0832_forsure.blk_-1024x683.jpg)
![Pizza neapolitańska](https://nolio.pl/www/wp-content/uploads/2020/10/IMG_0080_forsure.blk_-1024x683.jpg)
Ciasto
Ciasto w pizzy neapolitańskiej składa się wody, mąki, odrobiny drożdży i soli morskiej. Po wyrobieniu ciasto odpoczywa przez ok. 2 godziny. Następnie jest porcjowane w kulki o wadze ok. 250 g i odstawiane do wyrośnięcia w odpowiednich warunkach przez minimum 8 godzin. Formowanie placków na pizzę odbywa się wyłącznie ręcznie, specjalną techniką, pozwalającą na wypchnięcie powietrza ze środka ciasta do brzegów, które dzięki temu stają się puszyste i wyrośnięte.
Wypiekanie
Bardzo charakterystyczny jest proces wypiekania pizzy neapolitańskiej, który odbywa się w piecu z cegły, w temperaturze ok. 485oC (900oF). Czas pieczenia to zaledwie 60 do 90 sekund.
Wartości kaloryczne
Margherita to ok. 800 kcal, Marinara ok. 500 kcal.
![](https://nolio.pl/www/wp-content/uploads/2020/10/kalitat-traditional-speciality-guaranteed-especialidad-tradicional-garantizada-spécialité-traditionnelle-garantie-150x150.png)
Pizza neapolitańska jest od 2009 r. zastrzeżona przez Komisję Europejską jako wyrób tradycyjny, z certyfikatem gwarantowanej tradycyjnej specjalności TSG (traditional speciality guranteed). Można wyrabiać ją tylko wg ściśle określonej receptury i warunków z zastosowaniem odpowiednich produktów.