Drodzy Goście!
Pewnie nieraz zastanawialiście się jaki związek z naszą restauracją mają łasicie – stały element naszego wnętrza i symbol naszych 1. urodzin, które będziemy niebawem świętować. To dobra okazja, aby podzielić z Wami ich historią, zwłaszcza, że część z Was niedługo wejdzie w ich posiadanie.
Łasice, które znacie z Nolio, a po prawdzie – gronostaje, to dzieło niemieckiego artysty Otmara Hörla, rektora Akademii Sztuk Pięknych w Norymbergi. To niezwykły artysta, realizujący projekty łączące sztukę z przestrzenią publiczną. Tworzy instalacje artystyczne złożone z powielonych w tysiącach sztuk figur z tworzywa sztucznego, nawiązujące do klasycznych dzieł sztuki lub symboli miast, w których powstają. Każda z jego prac, tworzących swoiste wielkoformatowe rzeźby, wtapia się w architekturę miasta i zmienia jego postrzeganie.
Kiedy w 2009 roku miasto Kraków i Norymberga świętowały 30 lat partnerstwa, Otmar Hörl stworzył niezwykłą, jubileuszową instalację, złożoną z 1500 łasic, które stanęły na placu św. Marii Magdaleny w Krakowie. Tym razem jego inspiracja było dzieło Leonarda da Vinci Dama z gronostajem, znajdujące się w Krakowie, w zbiorach Muzeum Książąt Czartoryskich.
Otwierając Nolio w progach Domu Norymberskiego, weszliśmy w posiadanie części łasic pochodzących z instalacji jubileuszowej. Oczywiste dla nas było, że stanowią one dla nas wymowny symbol, łączący miejsca, z którymi Nolio jest silnie powiązane – Kraków, Norymbergę i Włochy.
W najbliższych dniach część z Was otrzyma od nas w prezencie jedną z setek łasic, które 7 lat temu stanęły na placu Marii Magdaleny. Każda z nich jest egzemplarzem oryginalnym, dziełem sztuki, pochodzącym z instalacji profesora Otmara Hörla. Nie wszystkie zatem są idealnie nowe i choć odpowiednio je dla Was przygotujemy, będą czyste i zadbane, niektóre mogą nosić ślady użycia. Miejcie to proszę na uwadze i zapewnijcie im dobry drugi dom. Wierzymy, że wszystkie trafią w dobre ręce i zostaną otoczone właściwą opieką i szacunkiem.
Do zobaczenia w Nolio!
Źródło informacji: